Jaro znamená začátek biologického roku a také začátek nového životního cyklu. Energie, která se přes zimu hromadila, potřebuje ven a vzhůru. Tak proč vám energie schází? A co proti tomu dělat?
Tradiční čínská medicína rozeznává 5 ročních období – jaro, léto, pozdní léto, podzim a zimu. Každé s těchto období se pojí s konkrétním elementem a s jedním jinovým a jedním jangovým orgánem. Blíže jsme se tomuto rozdělení věnovali v článku o principu čínského pentagramu. Jaro patří podle TČM elementu Dřeva, ke kterému náleží játra (jin) a žlučník (jang). Tyto orgány společně řídí procesy jako je růst, tvořivost, zrod něčeho nového a osamostatňování. Jenže co když nejsou v rovnováze?
Co když je Dřevo v nerovnováze?
Tradiční čínská medicína nahlíží na tělo a mysl jako celek. Takže pokud nemáte v pořádku orgány, nebudete se cítit dobře ani psychicky. Co způsobí, když budou orgány elementu Dřeva v nerovnováze?
Fyzické příznaky nerovnováhy poznáte podle celkové únavy, stísněnosti i bolesti hlavy. Dále se můžete potýkat s hormonální nerovnováhou, která o sobě dá vědět například silným PMS. Ojedinělé nejsou ani bolesti v podžebří, případně bolesti kloubů a šlach. Potýkat se můžete i se syndromem suchého oka, které provází suchá oční sliznice nebo přehnané slzení.
V psychické rovině se nerovnováha projeví pocitem hněvu nebo agresí. Přenáší do chybějící sebejistoty, impulzivního jednání nebo arogance. Tyto pocity se rozhodně nevyplatí potlačovat, tím svým játrům ještě uškodíte. Stejně tak ale není vhodné se v emocích utápět, ani tím si příliš nepomůžete. Jediná cesta ven je podpořit rovnováhu a zdraví svých orgánů.
Naopak vybalancovaný element Dřeva s sebou přináší dostatečnou sebedůvěru, schopnost sebemotivace, nadhled, odvaha nebo třeba vynalézavost.
Proč jsme na jaře unavení?
Jarní únava je asi pojem, který vám není cizí. Po dlouhé zimě tělu zoufale chybí vitamíny, a i když se příroda probouzí k životu, naše energie je spíš nižší. Je to způsobené mimo jiné tím, že tělo v zimě potřebuje klidovější režim, což mu málokdo z nás dopřeje. Proto nepřeceňujte své síly a dopřejte si odpočinek, vhodnou stravu a také dostatečný příjem tekutin.
Správnou stravou k rovnováze
Vhodně zvolené potraviny doplní tolik potřebné živiny. Ty ideální jarní potraviny podle tradiční čínské medicíny jsou kyselé chuti a zelené barvy.
V jarním jídelníčku nesmí chybět:
- jarní zelenina a natě jako petržel, pažitka, pórek, ředkvičky, růžičková kapusta nebo chřest
- mladé byliny jako pampelišky, kopřivy, sedmikrásky nebo medvědí česnek,
- listové saláty jako polníček, rukola nebo špenát,
- čerstvé obilné a luštěninové klíčky, výhonky řeřichy,
- kvašená zelenina – pickles, kyselé zelí, kyselé okurky,
- obilniny jako oves, ječmen nebo žito,
- tempeh a černé sójové boby.
Naopak se vyhněte tučným a ostrým potravinám, přemíře fruktózy, která se metabolizuje právě v játrech a samozřejmě také alkoholu. Doporučuje se také vyvarovat studených jídel, která zatěžují trávení a tím pádem vám nedopřejí tolik energie, kolik ji v tomto náročném období potřebujete. Potraviny nevařte dlouho, nejlepší je jen krátký var nebo rychlé spaření.
Podpořte játra a žlučník bylinkami
Nejlepší bylinkou pro játra je ostropestřec mariánský. Pomáhá obnovit normální funkci jater tím, že je regeneruje a chrání, podporuje obranyschopnost organismu a také podporuje trávení. Další výhodou této pichlavé bylinky je schopnost udržet normální hladinu krevního cukru. Jaro je ideální doba, kdy si ostropestřec dopřát ve formě čaje nebo tablet.
TIP: Protože nerovnováha v orgánech elementu Dřeva ovlivňuje i oči, podpořte je funkčním komplexem Shousin, který díky obsahu výtažků z borůvek udržuje normální funkci zraku.
Jak ještě dobít baterky?
Nejdůležitější k doplnění energie je samozřejmě kvalitní spánek. Játra jsou totiž nejaktivnější právě v noci, takže je v tuto dobu nezatěžujte.
Rozprouděte svou energii pomocí masáží. Masážními rukavicemi podpoříte cirkulaci krve a rozproudíte i lymfatický systém, který vám pomůže s detoxikací. Na jarní očistu a masáže se hodí i přírodní tělové soli.
Dopřejte si pohyb na čerstvém vzduchu, který rozproudí metabolismus a podpoří činnost jater. Ale pozor, ať neofouknete, jaro s sebou nese ještě zrádně chladný vítr.
A také se hodně smějte a zaměřte se na očistu emocí. Emoce, které vás brzdí, zkuste zanalyzovat a jakmile zjistíte příčinu, můžete pracovat na jejich odstranění.